. tektoparty | procházka v krajině a s krajinou
Představte si tělo Země jako dynamickou a neustále se měnící choreografii, jejíž pohyby se vtiskli do tvarů krajiny. Umělecký projekt tektoparty vás zve k prozkoumání jejích cest. Tato participativní exkurze propojuje obory geologie a umění a nabízí jedinečný pohled, díky kterému můžete vnímat Zemi novým způsobem.
(Ne)svobodná tvorba
Workshop pro žáky 9. tříd a studenty SŠ: seznámení se se zakázaným uměním a pochopení toho, jak politika ovlivňovala kulturní prostředí za normalizace.
#buďjamák – univerzita 1. věku
#buďjamák je cyklus seminářů a workshopů pro středoškoláky. Tento volnočasový program je „laboratoří“, ve které zkoumáme způsoby, jak o divadle přemýšlet, vést dialog a jak divadlo dělat.
3D Scan
V rámci workshopu se účastníci seznámí se základní problematikou a druhy vytváření digitálních objektů a vyzkouší si fotogrammetrii v praxi.
A jak se dělá expozice?
Edukační program ve stálé expozici Art, Life. Umění pro život. V badatelských týmech zjistíme, s jakými úkoly se potýkají muzejní profese, když tvoří stálou expozici. Co dělají archiváři, kurátoři, architekti a grafici?
Absurdní drama a Václav Havel
Workshop pro studenty SŠ: uvedení do světa absurdního divadla prostřednictvím her Václava Havla.
Animační den
Tvůrčí dny s animací, kde si vyzkoušíte základy animace, pochopíte princip a technologie nebo se stanete scénáristou, scénografem, loutkařem a animátorem a rozanimujete si svůj originální příběh.
Animační workshopy
Dílny zaměřené na tvorbu animovaných klipů formou stop motion.
Animárium
Animace je kouzlo neviděného. Zázrak oživení, který spočívá v tom, co se skrývá mezi jednotlivými obrázky, tedy v práci animátora.
Animované příběhy
Animované příběhy jsou putovní interaktivní výstava, která nabízí jedinečný pohled do světa animace a optických iluzí. Zaměřuje se na fenomén zdánlivého pohybu, klíčového prvku animace a filmu.
Aninote – hudební a animační projekt pro ZUŠ a ZŠ
Aninote je program určený pro základní umělecké školy a základní školy. Cílem projektu je propojit hudební a výtvarný obor do jednoho audiovizuálního díla. Prostředkem k vytvoření filmu je animace ve svých různých podobách a technikách.
Antigona
Workshop propojuje divadlo a edukaci. Studenti objevují příběhy, děje a historické kontexty skrze vlastní zážitek.
Antonín Dvořák | Americká suita A dur
Vzdělávací experiment České filharmonie spolu s učiteli a jejich žáky. Jeden skladatel. Jeden opus. A zážitková hodina u vás ve škole.
Architúra
Zážitková procházka po budově a aktuálních výstavách.
Argument umění
Seznámíme se s teorií argumentace a využijeme ji k debatování přímo o dílech aktuální výstavy.
Art terapie
Umění jako cesta k sebepoznání a duševní pohodě. Art terapie pomáhá vyjádřit emoce, redukovat stres a podporovat osobní rozvoj.
Atlas hrdinů
S dětmi projdeme nejznámější pověsti, jejich hrdiny a jejich důležité vlastnosti. Na základě téhle inspirace nakonec třída společně vytvoří vlastního třídního hrdinu pro dnešní dobu.
Audience
Workshop pro studenty SŠ: seznámení s divadelní hrou Václava Havla Audience a jejím historickým kontextem.
Až za velkou louží
Vydáme se po stopách Gustava Mahlera. Probádáme nejskrytější kouty domu, kde prožil své dětství. A díky Mahlerově touze tvořit se dostaneme až do dalekých krajin.
Barevná alchymie v letohrádku
Stálý galerijní program seznámí s historií města Ostrova a s galerií . Tvůrčí aktivity se zaměří především na barvy a experimenty s nimi.
Barevný svět
Zážitkový program seznámí děti se základy míchání barev a jejich použití v moderním malířství.
Barokní lékárna a její tajemství
Edukační program pro 2. stupeň ZŠ k rozšíření stálé expozice Brno na Špilberku. Přenesme se do českých zemí 17. a 18. století a nechme se zasvětit do tajů tehdejšího lékárenství, používání bylin a výroby lektvarů.
Bedřich Smetana | Skočná z opery Prodaná nevěsta
Vzdělávací experiment České filharmonie spolu s učiteli a jejich žáky. Jeden skladatel. Jeden opus. A zážitková hodina u vás ve škole.
Bílkova vila
Interaktivní prohlídka představí secesně symbolistickou Bílkovu vilu a tvorbu sochaře, grafika, ilustrátora, autora užitého umění a architekta Františka Bílka. Následovat bude výtvarný workshop inspirovaný expozicí.
Boleslav II. na hradě
Program žákům pomáhá chápat dobu přelomu 1. tisíciletí s důrazem na místo, ve kterém žijí. Do doby knížete Boleslava II. se děti přenáší prostřednictvím pokladu denárů, který byl objeven teprve nedávno...
Bubínky z dutinky – hudební ekodílna
Kreativní workshop, kde z papírových dutinek vyrábíme jedinečné bubínky. Vytvořte hudební nástroj a zahrajte si na závěrečném koncertu!
Buvol Červený a jeho kamarádi
Edukační program v historické budově a ve stálé expozici Art, Life. Umění pro život. S průvodcem Buvolem Červeným se seznámíme s muzeem, s pojmy sbírka a exponát, a zjistíme, co UPM sbírá. Může muzeum sbírat i hračky?
Canva ve vzdělávání pro pokročilé
Těm, kteří v Canvě již tvoří pracovní listy, prezentace nebo ji využívají jako interaktivní tabuli, nabízíme představení náročnějších funkcí.
Canva ve vzdělávání pro začátečníky
Naučíme vás, jak pracovat v grafickém programu Canva, který přináší školám a dalším školským zařízením ohromné možnosti pro kreativní digitální práci. Můžete v ní vytvářet tiskoviny, prezentace, pracovní listy, komiksy nebo ji využívat jako interaktivní tabuli.
Cestujeme časem: Od památníku k domu umění a zpět
Navazující edukační program pro žáky 1. stupně ZŠ
Cirkus se školou
Vezmi třídu a přijď si vyzkoušet novocirkusové disciplíny jako je žonglování, párová akrobacie nebo třeba vzdušná akrobacie a zažít společně něco nového.
Cirkusový workshop
Žonglování, balanc a akrobacie. Každé zvlášť nebo vše dohromady. Otevřený workshop nebo vedená lekce. Dva lektoři a tři hodiny kreativní zábavy prostřednictvím cirkusových aktivit.
Číst Havla
Dlouhodobý vzdělávací projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je představit Václava Havla (nejen) mladým čtenářům jako literáta a to formou krátkých videoukázek, v nichž čtou autorovy texty známé osobnosti českého veřejného života.
Classroom play – Jak vytáhnout kořeny
Jak vytáhnout kořeny skrze přímou zkušenost samotné herečky vypráví o tom, že jinakost nemusí být stigma a že se každý z nás má právo vyrovnat se svojí rodinnou historií po svém a ve vlastním čase. Zároveň nabízí mladým lidem osobní perspektivu člověka, který je na první pohled odlišný a potenciálně v nich pěstuje ohleduplnost a přirozenou empatii. Projekt se odehrává ve školách, ve vybrané třídě.
Člověk člověku člověkem
Projekt Člověk člověku člověkem je věkově zaměřený na žáky od 3.-5. ročníku ZŠ. Je rozdělen na dva týdenní bloky. První pomocí uměleckých principů a postupů zkoumá události 20. a 21. století, druhý skrz tanec nabízí jinou formu komunikace, která učí vnímavosti vůči sobě, ostatním i okolnímu prostředí.
Co je to galerie?
Galerie je místo plné barev a zážitků! Prozkoumejte ho spolu s námi a zjistěte, kdo v galerii pracuje, co všechno v ní můžete objevit a proč je pro lidi důležitá.
Co nám roste na zahrádce
Program provádí interiérem i exteriérem Jurkovičovy vily, a seznamuje účastníky s využitím florálních motivů v umění, designu i architektuře.
Co si šeptají andělé
Vzdělávací program ve sbírkové expozici Staří mistři pro děti MŠ a 1. stupně ZŠ. Přijďte si prohlédnout anděly zblízka a podívat se, jak je zachycovali umělci renesance a baroka.
Čtvero ročních dílen
Rodinné loutkářské dílny inspirované čtyřmi ročními obdobími! Čtyřikrát za rok si můžete společně s námi na alternativní scéně našeho divadla vyrobit loutky z přírodních materiálů, které nabízí dané roční období. Každé dílně předchází kratičká loutková etuda, poté si ukážeme, jak a z čeho budeme vyrábět, a pustíme se do tvorby. V závěrečné části dílny své postavy pojmenujeme a všechny výrobky si ukážeme. Kdo bude chtít, tak nám může něco se svými loutkami zahrát.
Dělej drama!
Tvůrčí dílna nabízí účastníkům praktické nahlédnutí pod pokličku divadelní tvorby a hravou formou je seznámí s divadelními principy i prací s divadelním jazykem.
Den, kdy se mi změnil život
Seznámení s konkrétními osudy dětí, jejichž životy významně ovlivnila druhá světová válka a holocaust.
Design je hračka
O původu a vzniku hraček, o designu i designérech - o tom všem se nejmladší návštěvníci galerie dozví na programu Design je hračka.
Design publikací
Jak design ovlivňuje čtení a čtenářský zážitek? Tvořivý workshop pro formální i neformální vzdělávání.
Designérka příroda
Jak designuje příroda a v čem je pro lidi inspirativní? Tvořivý workshop pro formální i neformální vzdělávání.
DESIGNLAB
Kreativní prostor pro workshopy a tvůrčí aktivity, vybavený nejmodernějšími technologiemi na poli odvětví designu a uměleckého řemesla.
Designové myšlení a prototypování
Workshop poskytne pedagogům vhled do designového myšlení a prototypování. Naučíte se, jak využívat tyto metody ve výuce pro rozvoj kreativity, podnikavosti a praktických dovedností u dětí.
Děti, škola a válka
Pojďte se s námi podívat, jak se učilo za protektorátu a zjistit, jak trávily děti a mládež volný čas.
Dialogická prohlídka Umění dlouhého století
Vzdělávací program ve sbírkové expozici 1796-1918: Umění dlouhého století pro studenty SŠ. Dialogická prohlídka je postavená na spolupráci studentů, podporuje hlubší seznámení s díly 19. století – schopnost a sebevědomí umění interpretovat či vzájemně mezi sebou konfrontovat vybraná díla.
Díky smyslům poznám smysl
Workshop hravým způsobem zprostředkovává kontakt se sochařským uměním skrze vlastní smyslovou zkušenost a tvorbu.
Dílna středověkého malíře
Vzdělávací program ve sbírkové expozici středověkého umění pro 3.-5. třídu ZŠ. Přijďte nahlédnout do dílny velkého mistra středověké malby.
Divadelní ateliéry Paměti národa
Na divadelních ateliérech děti a mladí lidé společně hledají a vypráví příběhy, jež zachycují důležité momenty moderní historie a jsou uchovány ve sbírce Paměť národa.
Divadelní Bojovka
Divadelní bojovka je zážitková a interaktivní divadelní aktivita, která si klade za cíl představit dětem významná historická témata zábavnou formou. Těžištěm bojovky jsou interaktivní scénograficky zpracované objekty obsluhované zkušenými herci.
Divadelní improvizace pro učitele a nejen pro ně
Divadelní improvizace pro všechny, kteří si chtějí zahrát a zároveň načerpat inspiraci hrAvých cvičení s metodikou jejich používání v literárně dramatických aktivitách a obecně v práci se skupinou. Cestou praktických cvičení zaměřených psychosomaticky aktivuje pohotovost, všímavost, flexibilitu, umění reagovat na změnu a poradit si v nepřipravené situaci, která vzniká teď a tady v interakci se spoluhráči.
Divadelní představení Píseň o tom, co se ztratilo
Představení Píseň o tom, co se ztratilo pro děti od 6 let, i pro dospělé je plná živé hudby, barev, vyprávění, velkých životních pocitů a humoru. Nabízí filosofický zážitek pro děti a jejich dospělé. Tady se můžeme smát i podivovat nad velkými i malými otázkami života. Tady je místo k přemýšlení nad věcmi, nad kterými člověk možná ještě nepřemýšlel, nebo si myslel, že je v tom přemýšlení sám.
Divadelní představení Přicházíme zdaleka
Divadelní představení o uprchlictví a uprchlících určená pro mladé publikum i dospělé se hraje uvnitř mongolské jurty a využívá živou hudbu, storytelling, klauniádu i stínové divadlo. Představení hrajeme v české i anglické verzi. Představení mohou diváci shlédnout v Paláci Akropolis, Praha 3. Je i možné přijet přímo do Vaší školy.
Divadelní třída CED
Dramaťák pro mladé ve věku 14-18 let se zaměřením na experimentální divadlo
Divadelní workshop: Hrajeme (si) divadlo
120 minutové hledání toho, co je to divadlo. Co všechno se musí stát, než se herci postaví na jeviště? Co všechno je divákovi skryto? Odpovědi na tyto otázky a mnoho dalšího nalezneme společně na workshopu Hrajeme (si) divadlo.
Divadelní workshopy
Objevte kouzlo divadla! Workshopy rozvíjejí kreativitu, sebevyjádření a herecké dovednosti hravou formou.
Divadlo je metafora – projektový den
Dopoledne, během kterého se seznámíte s divadelními profesemi, procesem tvorby i s Romeem a Julií. Pro jednu školní skupinu.
Dizajniště na cestách
Dizajniště na cestách je mobilní interaktivní expozicí pro děti od 8 do 12 let, která hravou formou seznamuje s metodou designového myšlení. Krok za krokem se děti naučí myslet a navrhovat jako designér a ještě si něco odnesou.
Do přírody za Dvořákem
interaktivní prohlídka Památníku Antonína Dvořáka - stálých expozic, aktuálních výstav, případně spojená s procházkou po okolí.
Doprovodná dílna k inscenaci Kytice, my homeland
Erbenova sbírka Kytice schraňuje archetypální příběhy plné lidských dilemat a problémů, které jsou stále platné i v našem soudobém kontextu. Na tvůrčí divadelní dílně ale budete moci vytvořit na základě původního textu balady vlastní. Ponesou stejně silná poselství o mezilidských problémech jako ty Erbenovy? Staňte se autory čerstvé a svěží novodobé Kytice.
Doprovodná dílna k inscenaci Objal mě Bůh a nic
Inscenace Objal mě bůh a nic komunikuje s divákem nejen textem, ale i pohybem, obrazem nebo zvukem. Přijďte se s vaší třídou na tento mnohovrstevnatý divadelní jazyk naladit v rámci praktické dílny. Tvůrčí cestou společně s lektorkou nahlédnete na specifika pohybového divadla, výtvarnou složku inscenace i práci s dalšími divadelními prostředky tak, aby váš divácký zážitek byl co nejkomplexnější.
Doprovodný program k aktuální výstavě v Dětské galerii Lapidárium
V roce 2024 výstavy připravují autoři, kteří kromě své volné tvorby učí na vysokých uměleckých školách. Jde o umělce s výraznou citlivostí, kteří vizuálně přemýšlejí odlišným způsobem a tvorba pro děti je pro ně výzvou
Dostaň se do rytmu!
Objevíme vlastní tělo jako nejstarší hudební nástroj. Zahrajeme si na ozvučné trubky boom whackers, africké bubny a další perkusní nástroje
DOX: Digitální gramotnost
Nabídka vzdělávacích program navazující na projekt #Datamaze: Datové bludiště. Umělecké projekty tematizující svět počítačů a internetu ukazují, jak na nás působí a jak proměňují náš život i okolní svět.
DOX: Literatura a rozvoj empatie
Nabídka vzdělávacích programů, která se inspiruje metodikou sdílení příběhů projektu Narrative 4, využívá vyprávění, literaturu a vizuální umění. Kromě jiných kompetencí rozvíjí empatii a schopnost naslouchat druhému.
DOX: Společenské vědy
Nabídka vzdělávacích programů, která vznikla ve spolupráci a s využitím metodiky Heroic Imagination Project prof. Philipa Zimbarda tematizuje problematické sociálně-psychologické jevy ve vztahu k chování jedince ve společnosti.
DOX: Vizuální umění, architektura a design
Nabídka vzdělávacích programů, která využívá potenciál výstav a architektury Centra DOX, představuje důležité role umění prostřednictvím rolí v umění. Umělec, kurátor, divák, architekt. Odvaha být (spolu)autorem.
Dům U Kamenného zvonu
Interaktivní prohlídka představí gotický Dům U Kamenného zvonu, jedno z nejpravděpodobnějších míst narození Karla IV.. Následovat bude výtvarný workshop inspirovaný expozicí.
Dusno
Co říci o době normalizace, kterou mnozí důvěrně znají a jiní si těžko představí, jak se v ní žilo? V dokumentární inscenaci Dusno vyprávíme příběhy mladých lidí nezatížených minulostí, kteří se konfrontují s postoji svých rodičů a své teprve hledají. Na jevišti se proplétají čtyři osudy Anky, Davida, Juanity a Evy.
Dvanáct měsíčků anebo Jak utíká rok
Na základě Maruščina příběhu si prohloubíme znalosti, které máme o ročních obdobích, o tom, jak se střídají měsíce a jaký to má vliv na přírodu kolem nás i na nás samotné. V intenzivní třičtvrtěhodince nechybí rytmická, pantomimická, výtvarná ani dramatická cvičení.
EDIPT aneb mít všech pět pohromadě
Zábavná, tvořivá a dobrodružná cesta při které se naučíte objevovat skvělé nové nápady. V 5 krocích se naučíte metodu designového myšlení, která vám pomůže generovat nápady na problémy nebo výzvy, které potřebujete řešit.
Edukace aktuálně probíhající výstavy
Výtvarně-zážitkový galerijní program představí pomocí aktivačních otázek a hravých úkolů aktuálně probíhající výstavu.
Edukační program v Semlerově rezidenci
Vzdělávací program v Semlerově rezidenci se zaměřuje na obor architektury a osobnosti spojené s architektonickou tvorbou. Zahrnuje obecné znalosti o daném oboru a uvádí je na konkrétních příkladech.
Edukační programy
Edukační programy mají za cíl přiblížit moderní historii prostřednictvím osobních zážitků a vzpomínek pamětníků zpracovaných v archivu Paměti národa během několika vyučovacích hodin.
Edukační programy pro školy a družiny
Edukační programy galerie PLATO podporují mladé lidi, aby prostřednictvím současného umění lépe poznali sami sebe a druhé. Experimentujeme a hledáme spojení mezi každodenním životem a aktuálními společenskými tématy.
Edukativní program v GAMPĚ
Smysluplné zážitkové programy pro školní i mimoškolní kolektivy, které žákům i jejich pedagogům pomáhají zprostředkovat právě probíhající výstavu, její kontext a další souvislosti, ale i současné umění jako takové.
Ekodesign pro žáky základních škol
Program pro všechny, kdo chtějí změnit běžné věci každodenního použití - dát jim novou podobu a dokonce i smysl. Fantazii se meze kladou pouze z hlediska neblahého vlivu výrobků na životní prostředí!
Elementy barvy, v plenéru se Zdenou Braunerovou
Během lektorského programu Elementy barvy, v plenéru se ZB zjistíme, jak vzniká barva, na paletě i v krajině. Žáci na základě svých vlastních pokusů a objevování teorii ověřují. Seznamují se s vynálezy konce 19. století (barva v tubě, malba v plenéru, fotografie). Na základě návštěvy umělčina ateliéru žáci společně objevují postavení ženy umělkyně ve společnosti konce 19. století.
Enigma – kooperativní prostorová hra
Heinrich a Reinhold, dva českoněmečtí bratři vás vyzývají ke klání na poli hádanek a fantazie
Etika ve fotožurnalistice – projekce s diskusí
Projekce filmu Zázračný aparát doprovázená diskusí s lektorem na téma Etika ve fotožurnalistice.
Fantom Lidické galerie
Přijďte navštívit galerii! Galerie může být plná příběhů a pohádek. Program formou dramatických a výtvarných metod.
Festival Svobody
Projekt Festival Svobody umožňuje studentům gymnázií a SŠ objevovat souvislosti a paralely mezi jejich současným vnímáním okolního světa s dobou, ve které žili v jejich věku rodiče a prarodiče. Tedy převážně s historií 20. století.
Festival Výtvarka!!!
Jednodenní festival umění, kreativity a výtvarného umění pro děti, které mají chuť tvořit. Již pět ročníků ukazuje možnosti kreativity ve výtvarné výchově a to, jakým způsobem k ní přistupovat. Den plný workshopů a aktivit, které rozvíjejí ducha tvořivosti.
Fialky a mejdlíčka – dětství pod rudou hvězdou
Inscenace Fialky a mejdlíčka je dokumentární divadlo s živým vyprávěním, které nás přenese do světa dětí před sedmdesáti lety, kde voněly cukrové fialky, ale zároveň nade vším zářila rudá hvězda. Tři pamětníci zpřítomňují skutečné příběhy svého dětství. V následné diskuzi se rozvíjí mezigenerační dialog.
Filmová řeč – Zóna zájmu
Co by byl film bez zvuku a jak si s ním můžeme hrát?
Filmování naslepo
Účastníci budou mít možnost si zkusit naučit se základní dovednosti filmování netradiční formou a spolu se základy filmové tvorby se naučit efektivnímu dialogu, empatii ke druhým a spolu s tím nahlédnout do světa nevidomých.
Filmové a audiovizuální kurzy a workshopy
Filmové a audiovizuální dlouhodobé i krátkodobé kurzy, praktické workshopy, besedy s tvůrci, filmové festivaly neprofesionálních filmařů a studentů filmových škol.
Filmový experiment
Filmová laboratoř? Ohňostroj filmových nápadů o tom, že i film může být jedním velkým vzrušujícím pokusem a ne všechny filmy jsou takové, jak je známe. S některými zažijeme pocit absolutní tvůrčí svobody a dobrodružství.
Filozofická dílna pro děti
Na filozofických dílnách děti a mládež objevují kouzlo filozofování. Učí se klást otázky, přemýšlet do hloubky a vyjadřovat své myšlenky. Témata vycházejí z našich knih nebo lze dílnu přizpůsobit na míru.
Filozofická dílna: Proč musím chodit do školy?
Tahle diskuze není nikdy nuda! Nechte děti sami vytvořit argumenty, proč chodit, nebo nechodit do školy. Uvidíte, jaké představy mají o světě, do kterého jsme je uvedli!
Filozofie pro děti
Filozofie pro děti staví na pragmatismu, který vychází z přesvědčení, že pravdivost a podstatu věcí poznáváme nejlépe v dialogu. A právě dialogu se (nejen) děti pomocí této metody učí. Během společného programu si děti vyzkouší, jak v příběhu najít zajímavá témata a jak je následně prozkoumat do hloubky.
Fotografické wokshopy pro ZŠ a SŠ
Základy fotografování, fotografický portrét, malování světlem a další. Kurzy v trvání cca 4 hod. uzpůsobené věku účastníků.
Galerie, seznamte se
Společně se vydáme po stopách vzniku této stavby. Vypátráme, k čemu taková galerie vlastně slouží a proč je dobré ji pravidelně navštěvovat. Naším průvodcem bude sám pan architekt Osvald Polívka. Spolu s ním zjistíme, k čemu jsou v galerii obrazy, jak se k nim máme chovat a čeho si na nich všímat.
Galerijní animace
Děti se učí nejen pozorovat a vnímat umělecká díla, ale také se aktivně zapojí do procesu přijímání informací a objevování nových přístupů ke vzdělávání. Díky tomu se mohou cítit více zapojeni a motivováni k aktivitě.
GALERIJNÍ EDUKACE ke stálé expozici i k dočasným výstavám
Galerijní edukace přibližuje svět umění přímo před originálními díly v prostředí výstav a stálé expozice. Účastníci (děti i dospělí) mají tak bezprostřední zážitek i z vlastní originální tvorby. Jednotlivé činnosti rozvíjí jejich fantazii a vizuální myšlení. Podtrhují jedinečnost a svobodné rozhodování i spolupráci v týmu.
Grafická dílna
Galerie Klatovy / Klenová nabízí možnost vyzkoušet techniku linorytu nebo suché jehly základním a středním školám v atraktivním prostředí areálu hradu Klenová. V ateliéru si během zvoleného programu žáci získají povědomí o teorii a historii vybrané techniky, a zároveň si vyzkouší na vlastní kůži, jak funguje tisk z výšky a tisk z hloubky.
Grafické experimenty – linoryt
Výtvarný workshop zaměřený na grafické techniky
Hercem na vlastní kůži
Workshop Hercem na vlastní kůži nabízí účastníkům možnost vyzkoušet si profesi herce pomocí interaktivních her a cvičení, se speciálním zaměřením na jevištní řeč a pohyb. V průběhu programu se pracuje s příběhem Romea a Julie. Program je součástí většího projektu - Divadlo na vlastní kůži, který rozvíjí porozumění divadlu a podporuje osobnostní růst a komunikaci.
Historická herna – Interaktivní expozice
Prozkoumejte fascinující svět středověkého života s interaktivními prvky pro celou rodinu.
Historie Becherovy vily
Galerijní program inspirovaný architekturou Becherovy vily a historií rodu Becher.
Hlava nehlava
Jaké části má naše hlava a k čemu je používáme? Jaké pocity můžeme výrazem ve tváři vyjádřit? A co řeč těla, u lidí i u soch? To vše společně prozkoumáme a sami si zahrajeme na sochy. Pomůžou nám v tom i sochy Vincence Makovského. Sochařským hlavám pak vymyslíme nová krásná těla.
Hledání baroka
Vzdělávací program ve sbírkové expozici Staří mistři pro studenty 2. stupně ZŠ a SŠ. Přijďte objevit baroko skrz drama či hudbu.
Hmota mluví
Vzdělávací program ve sbírkové expozici 1956–1989: Architektura všem pro studenty 2. st. ZŠ a SŠ. Vzdělávacím cílem programu je nahlédnout do uměleckého procesu architekta. Skrze konkrétní možnosti hmoty a materiálu porozumět obecným principům a zákonitostem v architektuře.
Hodina hudební výchovy jinak
Hravou formou si žáci či studenti (ZŠ a SŠ) osvojí rytmus, intonaci, hudební názvosloví, zpěv, dechové techniky a v případě navazujících lekcí i hru na různé hudební nástroje (orffovy nástroje, boomwhackers nebo klavír).
Hodina tělesné výchovy jinak
Na Hodině tělesné výchovy jinak si pod vedením profesionálních lektorů vyzkouší žáci či studenti (od MŠ po VŠ) v devadesáti minutách různé disciplíny nového cirkusu v multifunkčním sále KD Mlejn.
HOMO LUDENS / ČLOVĚK HRAVÝ
HOMO LUDENS - soubor edukačních a doprovodných programů k hlavní výstavě roku 2024 obrací pozornost - stejně jako samotná výstava HRA - na fenomén hry a její roli v umění a vzdělávání.
Hradecká konzervatoř pro lektory kreativního učení
Vzdělávací cyklus seminářů, přednášek a praktických dílen zaměřený na rozvoj lektorských, prezentačních, mluvních a komunikačních dovedností.
Hravá geologie
Poznejte svět geologie skrze aktivní učení, simulace a tvořivé aktivity v muzeu nebo v terénu.
Hudební perličky
Profesionální hudební zážitek, který bude děti bavit a ještě se něco dozvědí o největších hudebních velikánech a jejich dílech a skoro si toho ani nevšimnou. Dvořák, Brahms a Bizet do každé školy a školky!
Hudební průlet historií – Telefonoval Dvořák Mozartovi
Čím si při komponování svítil W. A. Mozart? A čím A. Dvořák? Od kdy si mohli skladatelé pustit svoje skladby na gramofonu, tisknout noty, vyčistit si zuby pastou? Poznáte nejen hudbu, ale i mnoho dalších souvislostí!
Hudební rozvoj pro děti
Hudba hrou! Program podporuje rytmické cítění, sluchové vnímání a kreativitu dětí prostřednictvím interaktivních hudebních aktivit.
Hudební workshopy na školách
Přinášíme soudobé hudební přístupy přímo do škol. Děti se setkají s hudebními tradicemi regionu, ale také s nástroji současné doby. V průběhu workshopu si děti navíc vytvoří vlastní hudební nástroj.
Hurá na Hrad!
Program Hurá na Hrad! mapuje prostřednictvím hry s dřevěným modelem nejdůležitější momenty vývoje Pražského hradu. Od první církevní stavby (Kostel Panny Marie), kterou postavil kníže Bořivoj I. až po obelisk od Plečnika na III. nádvoří.
I básničky mají nožičky
Přijď se za námi seznámit s Básničkou a dozvědět se, jak vzniká obrázková knížka! Budeme si povidat o základních principech práce s papírem a ukážeme si, jak se vyrábí jednoduchá knížka z papíru pomocí jehly a nitě. Poté si vysvětlíme, co je to ilustrace, jak vzniká a “zailustrujeme” si ve vlastnoručně vyrobených knížkách, které si každý z nás odnese domů.
Iluminátorská dílna
Víte, kdo to byl iluminátor? Že ne? Pojďte tedy s námi do středověká barvírny, která vám jeho profesi představí blíže. Zavedeme vás do světa bádání a experimentování.
Ilustrovaný pamflet pro milence s poezií pro čtenáře mladé (duchem) za dva dny
Se základní znalostí vazby pamfletu si můžete sami vydat (tzv. self-publish) autorský text nebo kresby, můžete si vyrobit vlastní skicák nebo kuchařku a také obdarovat své milované osobním dárkem.
Improvizací (k) tobě
Improvizace je naprosto základní lidskou dovedností. Jednoduchá cvičení rozvíjejí empatii, vnímání sebe sama, kreativitu, nabízí vybití i uvolnění. Dílna je sestavena pro začátečníky a bere v potaz i citlivé zapojení méně aktivních žáků.
Instituty Paměti národa
Interaktivní výstava, která pomocí moderních technologií na základě skutečných příběhů vypráví historii 20.století. Ideální pro náctileté. Příběhy 2. světové války a komunistických 50. let v interaktivní expozici Tichá hrdinství.
Intenzivní trénink: Filozofování s dětmi
Osvojte si praktické metody, které rozvíjejí myšlení a dovednosti dětí! Naučíte se vést smysluplné diskuse, podporovat hlubší uvažování a přirozeně začlenit filozofování do výuky i dalších vzdělávacích aktivit.
Interaktivní prohlídka klášterní písárny
Víte, kdo to byl iluminátor? Že ne? Pojďte tedy s námi do středověká barvírny, která vám jeho profesi představí blíže. Zavedeme vás do světa bádání a experimentování.
Já, kurátor
Program Já, kurátor seznamuje studenty s fungováním Artotéky Moravské galerie v Brně a také s prací galerijního kurátora.
Jak generovat nápady?
Naučte sebe a své žáky designově myslet. Osvojte si tuto metodu, která v sobě obsahuje jak kreativní tak racionální způsob myšlení.
Jak Koblížek baletku potkal
Profesionální hudba a tanec do školek i škol. Pohádka o Koblížkovi nenechá děti sedět. Dozvědí se něco o houslích i baletu, vyzkouší si základní pózy a složí písničku.
Jak na příběhy
Příběh je velká věda, která ovšem může být také zábava. Tvorba příběhu krok za krokem, která odbourává tvůrčí bloky a rozšiřuje fantazii.
Jak objevit talenty dětí i ty své
Tento workshop je určen učitelům, kteří chtějí lépe porozumět talentům a silným stránkám svým i svých žáků.

Jak se dělá animace?
Animace je stará jako lidstvo samo. Už pravěcí lidé zkoušeli na stěny svých jeskyní malovat mamuta s osmi nohama a napodobit tak jeho pohyb. Jak animace funguje?
Jak se dělá design
Program slouží jako úvod do oblasti designu a užitého umění. Na příkladech ze stálé expozice Uměleckoprůmyslového muzea se žáci dozví, co je to design, jak vzniká a z čeho se vyrábí.
Jak se dělá galerie
Během interaktivní prohlídky se studenti podívají do všech zákoutí galerie, setkají se s zaměstnanci z různých oddělení a získají tak představu o chodu a fungování současného uměleckého muzea.
Jak se dělá muzeum
Poutavé seznámení se základy muzejní práce.
Jak se dělá židle
Na příkladech nejrůznějších židlí ze stálé expozice Uměleckoprůmyslového muzea v Brně se studenti seznámí s vývojem českého designu od 19. století až po současnost.
Jak se Karkulka naučila programovat
Pohádky a roboti? Že to nejde dohromady? Nesmysl!
JINOTAJE – seminář pro lektory
Seminář na téma kreativního vzdělávání v krajině. Seznámíme vás s metodickou pomůckou Jinotaje, která pomáhá lektorům/umělcům v sestavení plánu vzdělávací aktivity v krajině a projdeme hlavní oblasti lektorských dovedností.
Jurkovičova vila v zajetí zlých duchů
Dobrodružný program provádí studenty historií Jurkovičovy vily a seznamuje je s jejími někdejšími obyvateli.
K městu českých královen
Edukační program v prostorách muzejní expozice se věnuje středověké historii Hradce Králové.
K pevnosti
Edukační program v prostorách muzejní expozice se věnuje historii Hradce Králové od renesance po barokní pevnost.
Kartografie života
Edukační program k výstavě (S)MĚNA, kurátorka Nina Moravcová
Když byli dětmi
Jan Zrzavý, Jan Štursa, Oldřich Blažíček. Tři umělci z Vysočiny, tři příběhy z doby, kdy byli dětmi. Vyprávění, dobové fotografie a ilustrace současných ilustrátorek, díky kterým si přiblížíme dobu dětství všech tří umělců.
Když sochy ožijí
Co znamená baroko? Jak se pracovalo s krajinou? Mohou sochy ožít? Popřemýšlejme o využití prostoru a plastik v historii i dnes. V multimediálním lapidáriu, si prožijeme setkání s originály soch v různých atmosférách.
Kinetické prsteny
Kreativní prsteny je program výtvarné tvorby z korálků a bižuterních komponentů pro starší žáky a dospělé.
Klub mladého divadelníka
KMD, který není pouze pozorovatelem představení, ale také místem pro prožívání divadelního umění. KMD se tak stal setkávacím místem pro studenty a mladé divadelní nadšence, pro které pořádáme diskuse, prohlídky a workshopy.
Klub mladých diváků
Klub mladých diváků nabízí roční členství pro skupiny nejméně 10 mladých diváků vedené pedagogem. Zajišťujeme 3, 4 nebo 6 vstupenek do různých pražských divadel rovnoměrně během školního roku. Podrobnosti naleznete na webu www.klubmladychdivaku.cz.
Klub mladých diváků Brno
KMDB je organizace pro studenty a žáky, kteří propadli anebo chtějí propadnout lásce k divadlu. Svým členům přináší pečlivě vybrané tituly napříč brněnskými, ale i mimobrněnskými divadly po celé republice.
Knihtiskařská dílna
Pojďme společně prozkoumat přelomový vynález 15. století. Jaký je to vynález a jak funguje? Kdo byl Johannes Gutenberg? Jak složitá byla práce středověkého písaře v porovnání s prací v knihtiskařské dílně?
Knižní klub pro děti
Seznamte děti s anglickými knihami hravou formou! Program rozvíjí jazykové dovednosti a podporuje vztah k literatuře.
Kolečko: Ověřitelé aneb optika v tanci
Krátké taneční představení pro školy + workshop. Jsou tři a ověřují ověřené. Jak je ovlivněn úhel pohledu vnitřními pocity a pohybem v prostoru? Tanečně-vizuální představení, inspirované knihou Zuzany Demlové “Pohádky o kolečkách a nekonečnu”, vás vezme na exkurzi do světa optiky a relativity.
Komentovaná prohlídka aktuální výstavy
Komentovaná prohlídka s vedoucí galerie Dominikou Kunzovou. Vhled do kurátorské práce, práce galeristky. Zkoumání individuálního přístupu umělkyně/umělce, snaha o hlubší porozumění procesu tvorby. Diskuse s účastníky, zamyšlení se nad poselstvím aktuální výstavy a nuancemi v použitých výrazových prostředcích.
Komentovaná prohlídka pro děti s aktivitami
Komentovaná prohlídka pro děti, která formou hry zpestří návštěvu stálé expozice.
Komentované prohlídky jezuitskou kolejí
Historické kostýmované prohlídky Muzea fotografie a bývalé jezuitské koleje v divadelním stylu zaměřené na historii budovy a dějiny obecně.
Koukej, to je divadlo!
Divadelní tvořivá dílna o tom, co je to divadlo, kdo v něm pracuje a jak to celé funguje.
Kouzelné masky
Jak fungují triky na jevišti černého divadla? Jak můžeme pomocí masky zmizet a znovu se objevit?
Kouzla s foto-grafikou
Galerijní výtvarně edukační program inspirovaný historií fotografie.
Král má tajemství
Program pro MŠ (od 4 let). V programu provázeném hradním skřítkem Hrozinkou prožívají účastníci pohádkový příběh. Pomohou vysvobodit hrad Špilberk ze zakletí černokněžníka.
Kreativitou k aktivnímu občanství
K čemu je dobré zapojovat do výuky kreativitu a satiru? Jak vzbudit ve studentech zájem o společenské problémy? Jak propojovat předměty i lidi ve společném úsilí? Workshop pro pedagogy a lektory.
Kreativní kurzy angličtiny
Angličtina zábavně a interaktivně! Kurzy propojují jazykové dovednosti s kreativitou, hrami a uměním, aby podpořily přirozené učení dětí i dospělých.
Kreativní učení a cirkulární ekonomika pro pedagogy
Kreativní workshop zaměřený na zapojení tématu cirkulární ekonomiky do výuky včetně praktických ukázek příkladů, jak lze opětovně využít a upcyklovat zdánlivě nepotřebný materiál.
Kreativní učení s Centrem uměleckých aktivit
Projekt kreativního učení ve 12 třídách v KH kraji spočívá v dlouhodobém působení umělce/kreativce ve třídě společně v tandemu s pedagogem a v hledání uměleckých a kreativních řešení v jednotlivých předmětech a třídách
Kreativní výchova k občanství v praxi
Nabízíme odborné vedení skupiny mládeže při přípravě kreativní veřejné akce, ať už půjde o zapojení do průvodu Sametové posvícení, nebo třeba přípravu školní slavnosti s angažovaným přesahem.
Kreativní workshopy
Na přípravě a realizaci kreativních workshopů se podílí umělci*kyně, kteří svou aktivitou dále rozvíjí potenciál u dětí skrze tvůrčí činnost.
Kurz mozaiky z plochého barevného skla
Na kurzu mozaiky z barevného tabulového skla budete pracovat se sklem, které se používá na vitráže, nebo Tiffany techniku. Naučíte se sklo řezat pomocí řezáku na sklo, štípat kleštěmi, a zabrušovat na sklářské brusce.
Kurz mozaiky z ručně štípaného skla a kamene
Na kurzu mozaiky z ručně štípaného mozaikového skla a kamene se seznámíte se způsoby realizace mozaiky a postupy při převádění malířské předlohy do techniky mozaiky.
Kurz tvůrčího psaní
Rozvíjejte svůj literární talent! Kurz tvůrčího psaní vám pomůže najít vlastní styl a vytvořit jedinečné texty.
Kurz výroby skleněných šperků
Na kurzu výroby skleněných špeků z barevného tabulového skla budete pracovat se sklem, které se používá na vitráže, nebo Tiffany techniku. Naučíte se řezat sklo pomocí řezáku na sklo a zabrušovat na sklářské brusce.
Kverulant na procházce
Cílem aktivity je naučit se přistupovat ke svému okolí aktivně - všímat si zlepšení, vidět problémy a hledat a zároveň mít odvahu realizovat řešení. Zaměřuje se jak na dětem důvěrně známé prostředí třídy, tak na blízký veřejný prostor.
Květy, květiny, zahrady
Animace představí fotografie Jana Ságla prostřednictvím interaktivní komentované prohlídky s pracovním listem a následné výtvarné dílny inspirované výstavou.
Kyanotypie a experiment
Společně znovuobjevíme jednu z nejstarších fotografických technik - kyanotypii neboli modrotisk.
Kyberšikana – #annaismissing
Jak velká je vaše digitální stopa? A jaký to může mít dopad na vaši bezpečnost?
Leoš Janáček | Sinfonietta, op. 60
Vzdělávací experiment České filharmonie spolu s učiteli a jejich žáky. Jeden skladatel. Jeden opus. A zážitková hodina u vás ve škole.
Les-ekologie
Představte si, že žijete v pohádkovém lese. Co všechno v něm najdete, koho tam můžete potkat. Dozvíte se jak vy děti můžete pomáhat naší přírodě i planetě. Naučíte se poznávat rostlinky a živočichy, kteří tam s vámi žijí. Také společně zrecyklujeme materiály, ze kterých nám vznikne jeden společný 3D obraz, který vám zůstane na památku.
Letem světem na osmi strunách
Kolik mají housle strun? A našla by se na nich nějaká zvířátka? Připravte pro děti možná jejich úplně první koncert vážné hudby. Ukážeme jim, jaká krása to je.
Letní dílny Divadla Paměti národa
Týdenní letní dílny v Praze a Brně, kde se účastníci ponoří do světa historie a na základě pamětnického příběhu z něj vytvoří divadelní představení.
Lezem Lesem
Tanečně pohybová performance, kde každý účastník je aktérem. Je určena pro každého, kdo je přiměřeně fyzicky zdatný, odhodlaný zkoušet nové věci a připravený překročit hranici komfortní zóny.
Lidice – procházka starou vesnicí
Interaktivní vzdělávací program, který žáky prostřednictvím ilustrovaného průvodce seznámí s podobou a historií starých Lidic přímo na místě dnešního pietního území.
Lidice badatelsky
Vzdělávací program, který byl vytvořen k 80. výročí lidické tragédie, je určen pro starší žáky a založen na řešení badatelských otázek s využitím digitálních technologií.
Lidice očima pamětníků
Prostřednictvím výpovědí pamětníků, krátkých tematických videodokumentů a předmětů z historické sbírky Památníku Lidice žáci postupně odkrývají příběh i historii obce Lidice.
Lidice pro 21. století
Na webových stránkách www.lidice21.cz se mohou žáci zaregistrovat a zúčastnit se mezinárodní vědomostní soutěže, která trvá do 26. 2. 2024.
Lidice pro 21. století
Mezinárodní vědomostní soutěž Na webových stránkách www.lidice21.cz se mohou žáci zaregistrovat a zúčastnit se soutěže, která se vyhlašuje každý rok v lednu.
Loutkové tvoření
Cyklus šesti loutkářských dílen pro celou rodinu! Pro děti a jejich rodiče nabízíme výtvarné loutkářské dílny, v nichž si děti společně se svými rodiči či prarodiči postupně vyrobí základní typy loutek - od plošných až po marionety. Vyrobeným postavám dáme jména, všechny si prohlédneme, vyfotíme a můžeme s nimi hrát krátké loutkové skeče. Dílny v příjemném rodinném duchu nenásilnou formou seznamují účastníky s loutkami, jejich animačními možnostmi a se specifiky loutkového divadla. Každý dětský účastník cyklu obdrží deníček na pravé loutkářské poznámky.

Lunapark filmových vynálezů
Víte, jak lidé přišli na to, že se můžou na pohádky také dívat, ne je jenom číst nebo poslouchat? Zjistili, že oči si „pamatují“, co viděly před krátkým okamžikem.
Lyrika ✔ Epika ✔ Drama ?!
Seznámení se s literárním druhem dramatu - praktická cvičení na tvorbu charakteru postavy z jednotlivých replik a interpretaci dialogů a celého příběhu. Seznámení se stavbou dramatu a dramatické situace.
Maňáskárna
Kreativní program pro malé loutkáře.
Mediální gramotnost
Obsahem hodiny je vysvětlení principů fake news a dezinformací. Studenti se dozví v jakých zdrojích a jakými technikami hledat ověřená zpravodajská sdělení.
MeetLoutky
MeetLoutky je inspirativní platforma kreativního vzdělávání, která obsahuje sérii inspirativních a vzdělávacích seminářů pro pedagogy, studenty pedagogiky, divadelní lektory a lektory volnočasových aktivit, ve kterých se snažíme nabídnout možnosti práce s návštěvou divadelního představení ve výuce a různé formáty reflexe divadelního představení. Součástí každého setkání jsou tematicky zaměřené debaty k aktuálním tématům v oblasti divadla a kreativního vzdělávání a workshopy s praktikujícími umělci.
Mentoring: Zapojení filozofování do výuky
Program rozvíjí učitele v dovednostech a nástrojích pro filozofování ve výuce oborových předmětů. Zapojením tohoto přístupu se žáci lépe učí, jsou sebevědomější a rozvíjejí kritické myšlení, spolupráci i tvořivost.
Město očima chodce
Jaká je hodnota veřejného prostoru? Může obyčejný jednotlivec ovlivnit podobu města? Odpovědi na tyto a další otázky pomáhá nalézat vzdělávací projekt Město očima chodce pro studující ZŠ a SŠ ve věku 12–16 let.
Metamorfózy
Brouk v klobouku a vestičce, co tančí kankán, nebo zpívající kámen? Vypadnutý zub na procházce? Za pomoci našich těl, papíru a tužky dáme prostor nezkroceným představám.
Mezi námi jsme doma
Mezi námi jsme doma je tvůrčí pohybově-výtvarná dílna komunikující téma domova a bezpečí. Od počátku interaktivní program nabízí hry, v nichž si každý/á nachází své místo, kde je hezky, útulno, teplo, mile…
Mladí ladí dětem: Timbalooloo do škol
Mladí ladí dětem pracuje již 10 let s hudební metodou Timbalooloo izraelsko-amerického klarinetisty a lektora, Orana Etkina. Tuto metodu přináší projekt do českých škol napříč Českou republikou.
Mnichovská past
Workshop propojuje divadlo a edukaci. Studenti objevují příběhy, děje a historické kontexty skrze vlastní zážitek.
Moje galerie
Vzdělávací program ve sbírkové expozici středověkého umění pro 2. stupeň ZŠ. Přijďte si vytvořit vlastní výstavu a poznat, jak je navržená ta naše.
Motivace, motor k životu – Život k sežrání
Dospívání někdy člověka tíží víc než váha vlastního těla.
Mraveniště
Mraveniště je obří dřevěný labyrint, síť prolézaček, tunelů, mostů a dalších tajemných zákoutí.
Můj první koncert
Interaktivní koncert pro školy
Multikulturní koncert
Jazzové a popové písně od studentů Multikulturního centra.
Multikulturní výchova pro pedagogy a děti
Podpora diverzity ve vzdělávání! Program rozvíjí mezikulturní porozumění a inkluzi prostřednictvím interaktivních aktivit.
Muž, který zastavil čas
Interaktivní výstava pro děti i dospělé o Muybridgeově legendární sérii fotografií běžícího koně. Hravou formou vysvětluje principy animačních strojů před nástupem filmu.
Myslet (s) divadlem
Co to je divadelní znak? Jak vypadá metafora na jevišti? Nebo jak důležitá pro vyznění situace je skladba mizanscény? Žáci se se všemi těmito pojmy seznámí pomocí praktických cvičení na interpretaci nonverbální komunikace, na základy jevištního pohybu či vnímání prostoru.
Na chvíli hercem
Interaktivní dílna pro žáky 1. či 2. stupně, při které si na vlastní kůži vyzkouší, co všechno obnáší být hercem.
Na louce
Hudebně dramatický program má za cíl podpořit a rozvíjet hudební, dramatické, pohybové a taneční schopnosti návštěvníků a vzbudit zájem o nehmotnou lidovou kulturu. Návštěvníci se naučí lidovou píseň, jednoduchou krokovou variaci a za pomoci měření, řezání a pilování si vyrobí vlastní hudební nástroj.
Na návštěvě
Program seznamuje studenty se základními architektonickými pojmy, prostorovou orientací a také dílem architekta a designéra Dušana Jurkoviče.
Na stopě problému
Edukační program k výstavě Possessive Excessive, kurátorka Miroslava Urbanová
Nebojte se poezie
Projektový den je věnován různorodým aktivitám s poetickými texty. Použity jsou metody dramatické výchovy, výtvarné aktivity, pohybová a hlasová cvičení i vlastní literární tvorba.
Neformální vzdělávání v HaDivadle
Generační studiová divadla netvoří pouze angažovaní tvůrci, ale zejména jejich zanícené publikum. Divadelní činnost ze své podstaty chápeme jako prostředek ke zkoumání světa – a tak je přirozené, že se vydáváme cestou „zkoumání divadlem“, ale i „zkoumání divadla“.
Nejsem robot Galerie Atrium Žižkov
Velkou pozornost v rámci přípravy každé výstavy věnujeme také promýšlení doprovodných a edukačních programů pro školy i širokou veřejnost. Jsme edukativní galerie v tom pravém slova smyslu.
Než se rozsvítí Lucerna
Interaktivní procházka po okolí Divadla v Dlouhé. Čeká vás společný úvod a pak už se sami vydáte na cestu plnou úkolů, která vás naladí na naše představení a možná se o něm dozvíte i něco nového.
Neznámý Bělehrad
Kombinace cestovatelské přednášky, antropologické sondy do vývoje srbského hlavního města (2002 až 2023) a deníku naštvaného puberťáka, kterého tam všichni nenáviděli kvůli bombardování Bělehradu ze strany NATO.
O baroku všemi smysly
Vzdělávací program ve sbírkové expozici Staří mistři pro žáky 1. stupně ZŠ pro všechny smysly.
O barvě
Výtvarná dílna O barvě je plná poznání, pokusů a tvoření. Zkusíme, jak na nás různé barvy působí a že se dá pomocí nich vyprávět příběh, nebo měnit vyznění obrazu.
O čem bylo „bylo nebylo“?
Interpretační dílna s metodami storytellingu. Proč celý svět zná zrovna příběh o Červené Karkulce, Krásce a zvířeti nebo Popelce? Co je na těchto příbězích tak přitažlivého?
O Jonášovi a velrybě
Prostřednictvím dialogu, vyprávění, krátké výtvarné aktivity a dramatizace seznamuje dětské návštěvníky s biblickým příběhem O Jonášovi a velrybě, který se váže ke štukové výzdobě budovy Gočárovy galerie.
O zapomenuté loutce
Program O zapomenuté loutce je součástí programů Divadlo na vlastní kůži a je určen dětem z mateřských škol. Děti se zapojí do interaktivního příběhu o rozbité loutce a stanou se hlavními hrdiny dobrodružství, kde budou řešit úkoly a překonávat překážky. Cílem je nejen seznámit je s loutkovým divadlem, ale také naučit je vážit si starých věcí, současně také rozvíjet jejich tvořivost, řešení problémů a schopnost pomáhat.
Občanská angažovanost s humorem
Probírat společensky závažná témata může být i zábava. Kreativní workshop propojuje diskusi, výtvarnou činnost a práci s textem, aby ukázal, jak lze problém nahlédnout a kreativně ztvárnit s nadsázkou a humorem.
Objevujeme architekturu: Kouzlo jménem geometrie
Navazující edukační program pro žáky 2. stupně ZŠ
Od fotky z mobilu k fake news
Program je zaměřený na kreativní práci s fotkou a soukromí na webu.
Od nápadu k prototypu
Praktický a dynamický program je zaměřený na přeměnu nápadu v reálný prototyp.
Od odpadu k uměleckému dílu
Edukační program k výstavě Possessive Excessive, kurátorka Miroslava Urbanová
Od světla k barvě
Edukační program k aktuálním výstavám v Pragovka Gallery.
Od tradice k moderně
Program nabízí náhled do doby a kultury počátku 20. století, a to prostřednictvím života a díla architekta a designéra Dušana Jurkoviče.
Od zrnka k umění
Interaktivní prohlídka Gočárovy galerie v Automatických mlýnech představí návštěvníkům historický kontext budovy navržené Josefem Gočárem i zajímavosti z procesu její přeměny z mlýnů na výstavní prostory.
Odkud je blízko ke hvězdám?
Děti prozkoumají hvězdy jako pomocníky pro měření času, jako tvary opakující se v přírodě i jako symboly, které září v uměleckých dílech.
Okem, uchem i rukou
Edukační program má proměnlivý obsah v návaznosti na výstavy, které momentálně probíhají ve zvukové galerii Igloo a galerii Alternativa. Téma ale zůstává stejné: jakými smysly můžeme vnímat umění? Stačí nám jen oči nebo můžeme využít také uši a ruce?
Osvědčená cvičení tvůrčího psaní
Tvůrčí psaní pro učitele aneb Praktické tipy a triky (nejen) do hodin slohu.
Osvobozené – trenažér české politické satiry
Interaktivní program o slavné dvojici V+W a české avantgardě pro jednu školní třídu. Doporučujeme pro studenty středních škol.
Otevřené lekce Contemporary
Taneční lekce pro všechny zájemce moderního a experimentálního tance bez ohledu na zkušenosti.
Oživ obraz / dílna animovaného filmu
Program pro I. a II. stupeň ZŠ začíná před originály obrazů a soch v expozicích Rakouská Morava, Moderna nebo Od moderny po současnost. Následně vybraná díla oživíme v Univerzitním kině Scala pomocí techniky ploškové animace.
Partyzánská stezka – Krajinou Josefa Serinka a antifašistického odboje na Horácku
Partyzánská stezka je intermediálním průvodcem po antifašistické historii Českomoravské vrchoviny. Tištěná mapa s audiopříběhy vás vede po stopách partyzánského hnutí a odbojové sítě místních obyvatel v letech 1943 až 1945.
Páteční výtvarné dílny pro děti
V návaznosti na aktuální výstavy v dílnách pracujeme jak s klasickými výtvarnými technikami – např. kresbou či malbou, grafikou, fotografií, prostorovou tvorbou, tak s technikami experimentálními a kombinovanými. Téměř vždy pracujeme přímo v prostoru výstavy. Necháváme na sebe působit umělecká díla a v návaznosti na ně pak tvoříme vlastní výstupy. Vedle prožitku a sebevyjádření rozvíjejí dílny také schopnost interpretace uměleckých děl. Dílny probíhají jak s lektorkami galerie tak s přizvanými umělci a umělkyněmi.
Pátrací hra pro malé i velké
Samoobslužná hra v muzejní zahradě, budově a stálé expozici Art, Life. Umění pro život na objednání. Jak vypadá muzeum, jaké předměty vystavuje a co se nachází na muzejní zahradě? Kde jsou indicie vedoucí k tajence?
Pět minut před pohádkou
Projekt Pět minut před pohádkou je určený pro děti MŠ. Hlavním principem pro společné divadelně-výtvarné setkání je pohádka. Skrz hru, pohyb, materiál, zvuky i text děti aktivně vstupují do děje, zkoumají vztahy mezi hlavními hrdiny a hledají příčiny, které je vedly k jednání.
Pilařiště
Pilařiště je krásný prostor pro nejmenší děti, které se zde mohou učit a rozvíjet skrze hru.
Pilíře demokracie – Prezidentka
Jak rychle se dokážou bortit pilíře demokracie?
Po stopách porcelánu
Galerijní edukační program o historii a výrobě porcelánu
Podoby loutek
Interaktivní program s různými typy loutek.
Pohádky od Elišky
Hlasité čtení vybraných dětských pohádkových knížek a hravých básniček doprovázené hudbou. Program je vhodný pro třídy mateřských škol nebo pro děti od 2 let v doprovodu rodiče nebo vychovatele.
Pohybem k sebeuvědomění
V prostředí zkušebny divadelního souboru Farma v jeskyni se žáci skrze divadelní prvky a jednoduchá pohybová cvičení (Feldenkraisova metoda) naučí lépe vnímat vlastní tělo a propojenost jednotlivých jeho částí.
Pomerančová loď
Pomerančová loď je hravou inscenací a dílnou o vzájemné potřebnosti a síle přátelství. Kontaktní představení plynule přechází v interaktivní program postavený na manipulaci s objekty, rytmech a fantazii. Heslo: SPOLU!
Pomník Jana Palacha od Johna Hejduka
Interaktivní prohlídka představí pomník Jana Palacha na nám. Jana Palacha. Následovat bude výtvarný workshop inspirovaný sochou v Edukačním centru GHMP v Colloredo-Mansfeldském paláci.
Populární hudba a nové hudební nástroje
Co a jak posloucháme? Co je a co není hudba? Kdo to určuje? Proč se nám některá písnička tak líbí a jiná vůbec? Jak se vlastně dělá současná populární hudba, a víte, že vám k tomu stačí váš počítač nebo dokonce telefon?
Poznáváme památník: Zažít prostor hrou
Základní edukační program pro předškoláky a žáky 1. stupně ZŠ
Pracovní listy
Metodické listy jsou navrženy tak, aby je děti mohly vypracovat samostatně a dostaly všechny potřebné informace. Listy mohou ovšem sloužit také jako vzdělávací materiál k průřezovým tématům ve školách pro učitele*lky.
Pragovka v časech minulých
Edukační program pro základní školy Pragovka v časech minulých přivádí mladé účastníky na tvůrčí cestu historií industriální haly, zkoumá transformaci budovy a propojuje historii s současností.
Pravěk a emoji
Kde se vzalo písmo a jakou roli hraje obrázková komunikace dnes? Tvořivý workshop pro formální i neformální vzdělávání.