Mapa Uměním

Švestkový Dvůr

Festival Svobody

workshopperformance

Theatre in education (TIE)/ divadlo ve výchově/ je dramatický druh, divadelní forma, která vznikla v polovině 60. let v Anglii. Inspirací pro vznik této formy byly projekty Jerzyho Grotowského, Bertolta Brechta, Augusto Boala, ve kterých mělo být divadlo místem setkávání, místem předávání hodnot. Základními principy TIE je tedy kombinace divadla a vzdělávání, obě oblasti jsou propojené v prvcích podporujících poznání a předávání zkušeností v chápání věcí. TIE v přípravné fázi zkoumá náměty pro hru z hlediska potřeb školství.

TIE dokáže formou divadelního představení prezentovat školní látku živým, emotivním způsobem a splňuje cíle předmětu dějepis a zároveň aktuálně naplňuje obsah průřezových témat, která mají za úkol ovlivňovat postoje, hodnotový žebříček a přímé jednání žáků. Před samotnou divadelní akcí vždy dochází k přípravě studentů na představení, např. tematicky zaměřený workshop, a v závěru probíhá reflexe s tvůrci a diskuse s odborníky či pamětníky, jejichž vzpomínky nabízejí přímé svědectví nedávné pohnuté historie.

Švestkový Dvůr v rámci Festivalu Svobody nabízí pedagogům a studentům nejen představení, které se zabývá a zpracovává historické události 20. století, besedu s odborníky a tvůrci či workshopy, ale nově i filmové dokumenty a audio nahrávky, které reprezentují dobový vizuál i narativ, který studentům zpřítomní samotnou atmosféru té doby.

Návrh programu pro studenty a pedagogy:
• samostatné představení
• představení a setkání s tvůrci a s odborníky na dějiny 20 st.
• představení a dramatickou lekci se zaměřením na pohyb jako neverbální prostředek komunikace
• představení a dramatickou lekci se zaměřením na hledání a zkoumání historických parabol v současnosti

Projekt Festival Svobody je úzce navázán na umělecký program Švestkového Dvora. Důležitou součástí je i prostorové a materiální vybavení, které umožňuje studentům setkávat se s novými podněty, proto lekce pořádáme přímo na Švestkovém Dvoře. Program je zaměřen na gymnázia a SŠ v Jihočeském kraji (převážně okresy Písek, České Budějovice a Prachatice).

Projekt Festival Svobody je navázán na státní svátek České republiky – Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva (17. 11.). Koná se tedy v podzimních měsících (říjen, listopad).

objednat
divadlotanec
Délka programu záleží na vybrané variantě (1-4 hodin).
do 100 studentů
u nás (v instituci)

Švestkový Dvůr
Malovice 35
384 11 Malovice

Cena:
Cena je zvolena podle vybrané varianty z nabídky pro školy. Pohybuje se v rozmezí 100-200 Kč/student.
Kontakt:

Kateřina Šobáňová
katerina.soban@seznam.cz
777 790 711

Webové stránky
Festival Svobody

Mohlo by se vám líbit

. tektoparty | procházka v krajině a s krajinou
OSTRUŽINA

. tektoparty | procházka v krajině a s krajinou

Představte si tělo Země jako dynamickou a neustále se měnící choreografii, jejíž pohyby se vtiskli do tvarů krajiny. Umělecký projekt tektoparty vás zve k prozkoumání jejích cest. Tato participativní exkurze propojuje obory geologie a umění a nabízí jedinečný pohled, díky kterému můžete vnímat Zemi novým způsobem.

2. stupeň ZŠ Vyučující / Lektoři
 vědy • tanec • společnost
performancepředstavení
Hlavní město Praha
180 minut
30 osob
„Psaníčka“ nejen od listonoše
Galerie výtvarného umění v Náchodě

„Psaníčka“ nejen od listonoše

Edukačně výtvarný program pro MŠ, 1. stupeň ZŠ a ZUŠ k probíhajícím výstavám v GVUN Jízdárně ve spolupráci s Muzeem Náchodska.

1. stupeň ZŠ
 výtvarné umění • architektura • historie
workshopprohlídka
Královéhradecký kraj
60-90 minut
max. 30 účastníků
(Ne)svobodná tvorba
Knihovna Václava Havla

(Ne)svobodná tvorba

Workshop pro žáky 9. tříd a studenty SŠ: seznámení se se zakázaným uměním a pochopení toho, jak politika ovlivňovala kulturní prostředí za normalizace.

2. stupeň ZŠ
 výtvarné umění • divadlo • hudba • literatura
workshop
Hlavní město Praha
90 minut
1 třída
(Ne)viditelné hranice
8SMIČKA – zóna pro umění

(Ne)viditelné hranice

Pojďme společně hledat hranice! Umění, prostoru kolem i nás samotných. Zkusíme je najít, definovat a možná je nakonec zvládneme i překonat. Potřebujeme hranice stejně jako obraz rám nebo dům zdi? Jsou všechny hranice (ne)viditelné? Dají se překročit? Mají hranice chránit? A pokud ano, tak před čím nebo před kým? Tohle všechno zjistíme! Kde? No přeci obklopeni uměním za hranicemi výstavy IN MARGINE.

2. stupeň ZŠ
 výtvarné umění
workshop
Kraj Vysočina
90 minut
15-30 dětí
#buďjamák – univerzita 1. věku
Divadelní fakulta JAMU, programy #buďjamák a Theatrum.online

#buďjamák – univerzita 1. věku

#buďjamák je cyklus seminářů a workshopů pro středoškoláky. Tento volnočasový program je „laboratoří“, ve které zkoumáme způsoby, jak o  divadle přemýšlet, vést dialog a jak divadlo dělat.

 divadlo
workshoppřednáška
Jihomoravský kraj
2 – 6 dní. Jednotlivé běhy se obsahově neopakují, lze jich tedy absolvovat několik.
25 osob