Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy
José Martího 407/2
162 00 Praha 6
Do června 2024 poběží v testovací verzi - zdarma.
Jana Dlouhá
jana.dlouha@czp.cuni.cz
604 670 025
Ekodesign pro žáky základních škol
Cílem programu je projít postupy designového myšlení tak, aby se účastníci naučili nejen navrhnout funkční věc, která bude dělat radost svému vlastníkovi, ale také nebude škodit dalším lidem a přírodě – a to již od svého vzniku po tu „životní fázi“, kdy se stane odpadem. Kromě běžných kreativních dovedností by tak měli být seznámeni s poznatky tzv. „produktové ekologie“ – vědy, která zkoumá a také navrhuje nové materiály, z nichž jsou předměty vyrobeny; vymýšlí, jak má vypadat samotná výroba, ale taky třeba doprava a prodej zákazníkům; plánuje, jak hotové věci zabalit, aby neztratily svou trvanlivost, ale zároveň je nebylo nutné balit do zbytečných vrstev plastů a podobně. Vývoj směřuje k tomu, aby všechny výrobky „dbaly na svou dobrou pověst“, což usměrňuje množství předpisů, kterých se výrobci musí držet. Spotřebitelům pak mohou tyto informace pomoci, aby se odpovědně rozhodovali při nakupování.
Věci, které v programu společně vymyslíme, mohou být v mnoha ohledech úplně jiné, než na co jsme si zvykli. Na začátku si zkusíme uvědomit, jak je naše myšlení těmito zvyky svázané. Soustředíme se na téma architektury a ukážeme si netradiční řešení, která se přesto stala skutečností. Postupným překonáváním hluboce zakořeněných vzorců myšlení se odpíchneme do světa fantazie, zkusíme přitom ale zůstat nohama na zemi. Lidské potřeby jsou realita, se kterou designér musí počítat, a teď musí navíc myslet i na zájmy přírody a prostředí obecně. Bude ho tato ohleduplnost svazovat? Mohou pak ještě vznikat věci krásné, po kterých budeme toužit a například o ně pečovat, aby nám co nejdéle vydržely? To jsou otázky, na které zkusíme odpovědět zajímavým návrhem. Chceme totiž dokázat, že každé omezení zároveň probouzí nové nápady, a že pokud chceme, můžeme budoucnost sami aktivně utvářet.
Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy
José Martího 407/2
162 00 Praha 6
Do června 2024 poběží v testovací verzi - zdarma.
Jana Dlouhá
jana.dlouha@czp.cuni.cz
604 670 025
Mohlo by se vám líbit
. tektoparty | procházka v krajině a s krajinou
Představte si tělo Země jako dynamickou a neustále se měnící choreografii, jejíž pohyby se vtiskli do tvarů krajiny. Umělecký projekt tektoparty vás zve k prozkoumání jejích cest. Tato participativní exkurze propojuje obory geologie a umění a nabízí jedinečný pohled, díky kterému můžete vnímat Zemi novým způsobem.
(Ne)svobodná tvorba
Workshop pro žáky 9. tříd a studenty SŠ: seznámení se se zakázaným uměním a pochopení toho, jak politika ovlivňovala kulturní prostředí za normalizace.
#buďjamák – univerzita 1. věku
#buďjamák je cyklus seminářů a workshopů pro středoškoláky. Tento volnočasový program je „laboratoří“, ve které zkoumáme způsoby, jak o divadle přemýšlet, vést dialog a jak divadlo dělat.
16hodinový kurz: Úvod do Filozofie pro děti
Základní kurz, který vás provede programem Filozofie pro děti. V kurzu pracujeme max. s 10 účastníky, s kterými postupně přicházíme na to, co to koncept filozofování znamená a jak je vhodný pro výuku. Program Filozofie pro děti není metoda, kterou bychom vám snadno mohli předat. Cílem je pochopit tento program jako zahájení cesty, na které se budeme věnovat poctivému myšlení.
3D Scan
V rámci workshopu se účastníci seznámí se základní problematikou a druhy vytváření digitálních objektů a vyzkouší si fotogrammetrii v praxi.