. tektoparty | procházka v krajině a s krajinou
Představte si tělo Země jako dynamickou a neustále se měnící choreografii, jejíž pohyby se vtiskli do tvarů krajiny. Umělecký projekt tektoparty vás zve k prozkoumání jejích cest. Tato participativní exkurze propojuje obory geologie a umění a nabízí jedinečný pohled, díky kterému můžete vnímat Zemi novým způsobem.
(Ne)svobodná tvorba
Workshop pro žáky 9. tříd a studenty SŠ: seznámení se se zakázaným uměním a pochopení toho, jak politika ovlivňovala kulturní prostředí za normalizace.
#buďjamák – univerzita 1. věku
#buďjamák je cyklus seminářů a workshopů pro středoškoláky. Tento volnočasový program je „laboratoří“, ve které zkoumáme způsoby, jak o divadle přemýšlet, vést dialog a jak divadlo dělat.
16hodinový kurz: Úvod do Filozofie pro děti
Základní kurz, který vás provede programem Filozofie pro děti. V kurzu pracujeme max. s 10 účastníky, s kterými postupně přicházíme na to, co to koncept filozofování znamená a jak je vhodný pro výuku. Program Filozofie pro děti není metoda, kterou bychom vám snadno mohli předat. Cílem je pochopit tento program jako zahájení cesty, na které se budeme věnovat poctivému myšlení.
3D Scan
V rámci workshopu se účastníci seznámí se základní problematikou a druhy vytváření digitálních objektů a vyzkouší si fotogrammetrii v praxi.
A jak se dělá expozice?
Edukační program ve stálé expozici Art, Life. Umění pro život. V badatelských týmech zjistíme, s jakými úkoly se potýkají muzejní profese, když tvoří stálou expozici. Co dělají archiváři, kurátoři, architekti a grafici?
Absurdní drama a Václav Havel
Workshop pro studenty SŠ: uvedení do světa absurdního divadla prostřednictvím her Václava Havla.
Animační den
Tvůrčí dny s animací, kde si vyzkoušíte základy animace, pochopíte princip a technologie nebo se stanete scénáristou, scénografem, loutkařem a animátorem a rozanimujete si svůj originální příběh.
Animárium
Animace je kouzlo neviděného. Zázrak oživení, který spočívá v tom, co se skrývá mezi jednotlivými obrázky, tedy v práci animátora.
Aninote – hudební a animační projekt pro ZUŠ a ZŠ
Aninote je program určený pro základní umělecké školy a základní školy. Cílem projektu je propojit hudební a výtvarný obor do jednoho audiovizuálního díla. Prostředkem k vytvoření filmu je animace ve svých různých podobách a technikách.
Antonín Dvořák | Americká suita A dur
Vzdělávací experiment České filharmonie spolu s učiteli a jejich žáky. Jeden skladatel. Jeden opus. A zážitková hodina u vás ve škole.
Architúra
Zážitková procházka po budově a aktuálních výstavách.
Argument umění
Seznámíme se s teorií argumentace a využijeme ji k debatování přímo o dílech aktuální výstavy.
Atlas hrdinů
S dětmi projdeme nejznámější pověsti, jejich hrdiny a jejich důležité vlastnosti. Na základě téhle inspirace nakonec třída společně vytvoří vlastního třídního hrdinu pro dnešní dobu.
Audience
Workshop pro studenty SŠ: seznámení s divadelní hrou Václava Havla Audience a jejím historickým kontextem.
Až za velkou louží
Vydáme se po stopách Gustava Mahlera. Probádáme nejskrytější kouty domu, kde prožil své dětství. A díky Mahlerově touze tvořit se dostaneme až do dalekých krajin.
Barevná alchymie v letohrádku
Stálý galerijní program seznámí s historií města Ostrova a s galerií . Tvůrčí aktivity se zaměří především na barvy a experimenty s nimi.
Barevný svět
Zážitkový program seznámí děti se základy míchání barev a jejich použití v moderním malířství.
Barokní lékárna a její tajemství
Edukační program pro 2. stupeň ZŠ k rozšíření stálé expozice Brno na Špilberku. Přenesme se do českých zemí 17. a 18. století a nechme se zasvětit do tajů tehdejšího lékárenství, používání bylin a výroby lektvarů.
Bedřich Smetana | Skočná z opery Prodaná nevěsta
Vzdělávací experiment České filharmonie spolu s učiteli a jejich žáky. Jeden skladatel. Jeden opus. A zážitková hodina u vás ve škole.
Bílkova vila
Interaktivní prohlídka představí secesně symbolistickou Bílkovu vilu a tvorbu sochaře, grafika, ilustrátora, autora užitého umění a architekta Františka Bílka. Následovat bude výtvarný workshop inspirovaný expozicí.
Bubínky z dutinky – hudební ekodílna
Kreativní workshop, kde z papírových dutinek vyrábíme jedinečné bubínky. Vytvořte hudební nástroj a zahrajte si na závěrečném koncertu!
Buvol Červený a jeho kamarádi
Edukační program v historické budově a ve stálé expozici Art, Life. Umění pro život. S průvodcem Buvolem Červeným se seznámíme s muzeem, s pojmy sbírka a exponát, a zjistíme, co UPM sbírá. Může muzeum sbírat i hračky?
Canva ve vzdělávání pro pokročilé
Těm, kteří v Canvě již tvoří pracovní listy, prezentace nebo ji využívají jako interaktivní tabuli, nabízíme představení náročnějších funkcí.
Canva ve vzdělávání pro začátečníky
Naučíme vás, jak pracovat v grafickém programu Canva, který přináší školám a dalším školským zařízením ohromné možnosti pro kreativní digitální práci. Můžete v ní vytvářet tiskoviny, prezentace, pracovní listy, komiksy nebo ji využívat jako interaktivní tabuli.
Cirkus se školou
Vezmi třídu a přijď si vyzkoušet novocirkusové disciplíny jako je žonglování, párová akrobacie nebo třeba vzdušná akrobacie a zažít společně něco nového.
Cirkusový workshop
Žonglování, balanc a akrobacie. Každé zvlášť nebo vše dohromady. Otevřený workshop nebo vedená lekce. Dva lektoři a tři hodiny kreativní zábavy prostřednictvím cirkusových aktivit.
Číst Havla
Dlouhodobý vzdělávací projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je představit Václava Havla (nejen) mladým čtenářům jako literáta a to formou krátkých videoukázek, v nichž čtou autorovy texty známé osobnosti českého veřejného života.
Classroom play – Jak vytáhnout kořeny
Jak vytáhnout kořeny skrze přímou zkušenost samotné herečky vypráví o tom, že jinakost nemusí být stigma a že se každý z nás má právo vyrovnat se svojí rodinnou historií po svém a ve vlastním čase. Zároveň nabízí mladým lidem osobní perspektivu člověka, který je na první pohled odlišný a potenciálně v nich pěstuje ohleduplnost a přirozenou empatii. Projekt se odehrává ve školách, ve vybrané třídě.
Člověk člověku člověkem
Projekt Člověk člověku člověkem je věkově zaměřený na žáky od 3.-5. ročníku ZŠ. Je rozdělen na dva týdenní bloky. První pomocí uměleckých principů a postupů zkoumá události 20. a 21. století, druhý skrz tanec nabízí jinou formu komunikace, která učí vnímavosti vůči sobě, ostatním i okolnímu prostředí.
Co je to galerie?
Galerie je místo plné barev a zážitků! Prozkoumejte ho spolu s námi a zjistěte, kdo v galerii pracuje, co všechno v ní můžete objevit a proč je pro lidi důležitá.
Co nám roste na zahrádce
Program provádí interiérem i exteriérem Jurkovičovy vily, a seznamuje účastníky s využitím florálních motivů v umění, designu i architektuře.
Co si šeptají andělé
Vzdělávací program ve sbírkové expozici Staří mistři pro děti MŠ a 1. stupně ZŠ. Přijďte si prohlédnout anděly zblízka a podívat se, jak je zachycovali umělci renesance a baroka.
Den, kdy se mi změnil život
Seznámení s konkrétními osudy dětí, jejichž životy významně ovlivnila druhá světová válka a holocaust.
Design je hračka
O původu a vzniku hraček, o designu i designérech - o tom všem se nejmladší návštěvníci galerie dozví na programu Design je hračka.
Design publikací
Jak design ovlivňuje čtení a čtenářský zážitek? Tvořivý workshop pro formální i neformální vzdělávání.
Designérka příroda
Jak designuje příroda a v čem je pro lidi inspirativní? Tvořivý workshop pro formální i neformální vzdělávání.
DESIGNLAB
Kreativní prostor pro workshopy a tvůrčí aktivity, vybavený nejmodernějšími technologiemi na poli odvětví designu a uměleckého řemesla.
Designové myšlení a prototypování
Workshop poskytne pedagogům vhled do designového myšlení a prototypování. Naučíte se, jak využívat tyto metody ve výuce pro rozvoj kreativity, podnikavosti a praktických dovedností u dětí.
Děti, škola a válka
Pojďte se s námi podívat, jak se učilo za protektorátu a zjistit, jak trávily děti a mládež volný čas.
Dialogická prohlídka Umění dlouhého století
Vzdělávací program ve sbírkové expozici 1796-1918: Umění dlouhého století pro studenty SŠ. Dialogická prohlídka je postavená na spolupráci studentů, podporuje hlubší seznámení s díly 19. století – schopnost a sebevědomí umění interpretovat či vzájemně mezi sebou konfrontovat vybraná díla.
Díky smyslům poznám smysl
Program se zaměřuje na děti 2.stupně ZŠ a středních škol. Primárně rozvíjí umělecké cítění a řemeslné dovednosti ve výtvarném oboru. Nabízí rozvoj hmatové a sluchové percepce při prostorové tvorbě vlastního uměleckého díla. Program je součástí projektu Umění do škol.
Dílna středověkého malíře
Vzdělávací program ve sbírkové expozici středověkého umění pro 3.-5. třídu ZŠ. Přijďte nahlédnout do dílny velkého mistra středověké malby.
DIRTY* Studio
DIRTY* Studio se zabývá uvěřitelně neuvěřitelnými tématy. Je tak trochu experiment, trochu sci-fi a trochu “messy.” Bourá mýty a vytváří nové. Tvorba objektů a světů, které ještě nikdy nikdo neviděl, patří mezi jeho cíle.
Divadelní ateliéry Paměti národa
Na divadelních ateliérech děti a mladí lidé společně hledají a vypráví příběhy, jež zachycují důležité momenty moderní historie a jsou uchovány ve sbírce Paměť národa.
Divadelní Bojovka
Divadelní bojovka je zážitková a interaktivní divadelní aktivita, která si klade za cíl představit dětem významná historická témata zábavnou formou. Těžištěm bojovky jsou interaktivní scénograficky zpracované objekty obsluhované zkušenými herci.
Divadelní improvizace pro učitele a nejen pro ně
Divadelní improvizace pro všechny, kteří si chtějí zahrát a zároveň načerpat inspiraci hrAvých cvičení s metodikou jejich používání v literárně dramatických aktivitách a obecně v práci se skupinou. Cestou praktických cvičení zaměřených psychosomaticky aktivuje pohotovost, všímavost, flexibilitu, umění reagovat na změnu a poradit si v nepřipravené situaci, která vzniká teď a tady v interakci se spoluhráči.
Divadelní představení Píseň o tom, co se ztratilo
Představení Píseň o tom, co se ztratilo pro děti od 6 let, i pro dospělé je plná živé hudby, barev, vyprávění, velkých životních pocitů a humoru. Nabízí filosofický zážitek pro děti a jejich dospělé. Tady se můžeme smát i podivovat nad velkými i malými otázkami života. Tady je místo k přemýšlení nad věcmi, nad kterými člověk možná ještě nepřemýšlel, nebo si myslel, že je v tom přemýšlení sám.
Divadelní představení Přicházíme zdaleka
Divadelní představení o uprchlictví a uprchlících určená pro mladé publikum i dospělé se hraje uvnitř mongolské jurty a využívá živou hudbu, storytelling, klauniádu i stínové divadlo. Představení hrajeme v české i anglické verzi. Představení mohou diváci shlédnout v Paláci Akropolis, Praha 3. Je i možné přijet přímo do Vaší školy.
Divadelní třída CED
Dramaťák pro mladé ve věku 14-18 let se zaměřením na experimentální divadlo
Divadlo je metafora – projektový den
Dopoledne, během kterého se seznámíte s divadelními profesemi, procesem tvorby i s Romeem a Julií. Pro jednu školní skupinu.
Dizajniště na cestách
Dizajniště na cestách je mobilní interaktivní expozicí pro děti od 8 do 12 let, která hravou formou seznamuje s metodou designového myšlení. Krok za krokem se děti naučí myslet a navrhovat jako designér a ještě si něco odnesou.
Doprovodná dílna k inscenaci Kytice, my homeland
Erbenova sbírka Kytice schraňuje archetypální příběhy plné lidských dilemat a problémů, které jsou stále platné i v našem soudobém kontextu. Na tvůrčí divadelní dílně ale budete moci vytvořit na základě původního textu balady vlastní. Ponesou stejně silná poselství o mezilidských problémech jako ty Erbenovy? Staňte se autory čerstvé a svěží novodobé Kytice.